W czerwcu 1986 roku przy wparciu Wyższej Szkoły Morskiej (dzisiaj Akademii Morskiej), Urzędu Miasta Gdyni i Centrum Wychowania Morskiego ZHP urodził się
I Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy była i jest do dnia dzisiejszego Jolanta Klupś.  Pierwsze edycje Festiwalu to trzydniowe imprezy z koncertami, które odbywały się w kilku miejscach miasta. Zmagania konkursowe można było zobaczyć w klubie „Bukszpryt” Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Część festynowa imprezy toczyła się na scenie ustawionej na Targu Rybnym. Poprzedzała ją zawsze parada ulicami miasta, uczestników Festiwalu i orszaku Neptuna. Duża scena, gdzie toczyły się główne koncerty, była ustawiona na Skwerze Kościuszki w pobliżu „Daru Pomorza”. Koncerty finałowe już od drugiego Festiwalu odbywały się w Teatrze Muzycznym. Atmosferę tamtych lat, można zobaczyć w naszej galerii, na zdjęciach Adama Krajewskiego i Tomasza Degórskiego.
W późniejszych latach, zmieniały się miejsca, usytuowanie sceny, zmieniali wykonawcy, termin festiwalu, ale zawsze była to Gdynia, która jest do dzisiaj miastem gospodarzem Festiwalu.
Przez lata istnienia, Festiwal gościł największe gwiazdy muzyki morskiej z kraju i ze świata. Na scenie BFPM, śpiewał też ostatni wówczas żyjący, zawodowy szantymen Stan Hugil, pracujący na początku XX wieku w tej roli na pokładach żaglowców.
Obecnie, od kilku lat, Festiwal odbywa się w pierwszy weekend sierpnia, na plaży Śródmieście. Dwa dni koncertów piosenki morskiej i żeglarskiej w najlepszych autorskich wykonaniach, skupiają zawsze wokół sceny miłośników tej muzyki, mieszkańców i turystów. Festiwal jest imprezą nie biletowaną, otwartą dla publiczności i wszystkich, którzy lubią muzykę żagli. Od kilku lat Festiwalowi towarzyszą Targi Wiatr i Woda na wodzie, które można zobaczyć w basenie jachtowym.

© Nautilus Media 2011